Rozejście mięśni prostych brzucha- powstaje, kiedy w czasie ciąży mięśnie brzucha zamiast rozciągać się nad rosnącym płodem, oddalają się od linii środkowej i w ten sposób rozdzielają się. Zazwyczaj powstaje, kiedy mięśnie są zbyt skurczone, by mogły swobodnie rozciągać się w okresie ciąży lub kiedy były zbyt mocno forsowane jeszcze przed ciążą. Rzadko rozstęp koryguje się samoistnie. Długość procesu rehabilitacji zależy od wielkości zmiany- od kilku miesięcy do roku czasu. Po tym okresie rehabilitacja jest jak najbardziej możliwa, jednak terapia trwa dłużej i wymaga większego wysiłku. Zdarza się również, że pacjentka kierowana jest na operację. Na szczęście nie jest to poważny problem zdrowotny, w takiej sytuacji należy zastosować inne podejście do ćwiczeń.
Jak sprawdzić czy nie doszło do rozdziału mięśni brzucha?

TEST: połóż się na plecach z ugiętymi nogami w stawach kolanowych i biodrowych. Palce kładziemy na linii środka brzucha. Unosimy głowę- wtedy wywoła się lekkie napięcie mięśni brzucha. Jeśli palce zaczynają się zagłębiać to znaczy, że doszło do rozstępu. Czuć miękki środek i brzegi mięśnia prostego brzucha.

Jeżeli wyczuwasz u siebie opisane wyżej zagłebienie, może to oznaczać, że również Ciebie dotyczy ten problem. W takiej sytuacji bardzo istotne jest, aby udać się do odpowiedniego specjalisty. Wykwalifikowana osoba sprawdzi w jakim stopniu doszło do rozejścia oraz zaproponuje indywidualnie dobraną rehabilitacje.